תערוכה

לאור החשמל

לאור החשמל

תערוכה לכל המשפחה ששמה לה למטרה לפצח את חידת החשמל – הכוח שבעבר נתפס כמעשה כשפים וכיום אי אפשר לדמיין את החיים האנושיים בלעדיו. בואו להציץ אל העולם שמסתתר מעבר לשקע שבקיר!

על התערוכה

מכשירי החשמל נמצאים בכל מקום, אבל אם נברר מה הם בעצם עושים, נגלה שחשמל כחשמל נחוץ רק במקרים קיצוניים ומיוחדים למשל לכיסא חשמלי (ואולי לעוד כמה מכשירי מעבדה מיוחדים).

בפועל אנו זקוקים לחשמל כדי להפיק ממנו אור (נורות), חום (תנורים, טוסטר, קומקומים, סדין חשמלי, מיקרוגל), כוח ותנועה (אלקטרו-מגנט, מנועים במאווררים, מיקסרים, מכונות כביסה וייבוש), קולות וצלילים (רמקולים, מערכות סטריאו) והעברת מידע (טלפון, פקס, מחשבים).

גדולתו של החשמל היא ביכולתו להתגלגל לצורות שונות של אנרגיה שימושית. אבל לא רק זאת: החשמל יכול גם לזרום ממקום למקום בקלות רבה, על גבי זוג חוטים דקים יחסית. והכי חשוב: קל מאוד לשלוט בזרימת החשמל. כל כך קל, עד שבלחיצת כפתור אנו מסוגלים להפעיל בבת אחת עשר, מאה ואפילו אלפי נורות.

בתערוכה "לאור החשמל" תוכלו לראות כיצד הפך החשמל, שעד לפני כ-150 שנה היה מעין קסם ומעשה כשפים שבעזרתו ניתן היה למשוך חפצים זה לזה או להצית ברקים וניצוצות, ל"דלק" המניע כמעט את כל הטכנולוגיה כולה.

תוכלו לראות מה הם העקרונות המסתתרים מאחורי נורות החשמל השונות, כיצד יכול זרם חשמלי חזק להפוך למגנט אפילו את האוויר או להעיף באוויר טבעת אלומיניום; כיצד פועלים מנוע ודינמו; תוכלו לראות איך הגז מאיר כאשר זורם דרכו זרם חשמלי ותוכלו אפילו לשנות את סוג הגז ואיתו את צבע האור.

תוכלו להבין כיצד פועל תנור המיקרוגל ולשמוע את זרמי החשמל הזורמים בגופכם; תוכלו להדליק נורות שאינן מחוברות לחוטי חשמל וגם להתחשמל בזרם חלש שאינו מסוכן (אל תנסו בבית!).

אבירן, מדריך טיולים

מקום מומלץ מאוד למשפחות אבל גם למבוגרים ללא ילדים. מקום מעוד מעניין המשלב מידע וכיף כאחד. המון דברים מרהיבים ומעניינים. המחיר נוח לכל כיס ויש הנחה למשפחות. שווה מאוד!

יהודה כהן

מקום מרשים, מסקרן, חוויה מדהימה. גם יום שלם לא יספיק לעבור על כל מה שיש למקום להציע.

הילה קרמר חיימוביץ

מוזיאון המדע ירושלים, תענוג צרוף. כל המדריכים ממש סבלניים ונחמדים ונראה שהם אוהבים את העבודה שלהם. היינו 3 שעות רק בקומת הכניסה והיה צריך לגרש אותנו כי נסגר

נמרוד אשל

מלא תחנות ומתחמי למידה בנושאים שונים. העברנו בקלות 3 שעות עם הילדים ולא ראינו הכל... מומלץ ליום גשם או שרב של אוגוסט

יהונתן קלימי

מוזיאון מעולה לילדים מגיל 5 ומעלה מלא במוצגים אינטראקטיביים והיכרות מרתקת עם עולם המדע

נחום בר

אחד המקומות הנפלאים ביותר לבלות עם ילדים מומלץ ביותר

עוד על התערוכה

קטלוג התערוכה

לקריאה - לחצו כאן

תערוכות נוספות במוזיאון