נעשה ונלמד

במסגרת מיזם בתמיכת הקרן לירושלים מפתח צוות המוזיאון פעילויות חינוכיות היברידיות שמנצלות את המשאבים המיוחדים שעומדים לרשות מוזיאון המדע, על ידי שילובם בפעילויות מקוונות.

הפרויקט שואף להנגיש את מוצגי המוזיאון ולעודד "אוצרות" עצמאית; לאפשר למידה משותפת של הורים וילדים ברוח MAKE; להרחיב את מרחב הלמידה מעבר לגבולות בית הספר ומעבר לשעות הלימודים הפורמליות ולתמוך במורים ובמורות כדי לאפשר לתלמידים למידת STEM פעילה.

ארבעת עמודי התווך של המיזם מקדמים את הרחבת הידע והעמקת ההבנה של עקרונות מדעיים וטכנולוגיים תוך הרחבת מרחב הלמידה מעבר לגבולות בית הספר ומעבר לשעות הלימודים הפורמליות.

  • יחידות הוראה:
    שלוש יחידות הוראה למורי ומורות מדעים, המציעות למידה פעילה ואינטגרטיבית ושילוב ערוצים ופורמטים בנושאים [קישורים-] תנועה וגוף האדם, אוויר ונשימה וקול.

נושא: שלד ותנועה

תחום לימוד: גוף האדם

קהל יעד: ד'-ה'

משך: 9 ש"ל

נושא: אוויר ונשימה

תחום לימוד: גוף האדם

קהל יעד: ד'-ה'

משך: 10 ש"ל

נושא: קול, גוף האדם, אנרגיה, פיזיקה של הקול

תחום לימוד: גוף האדם, פיזיקה של הקול – אנרגיה ואקוסטיקה

קהל יעד: ו'-ז'

משך: 15 ש"ל

  • מוצגונים:

היכרות עם מוצגים אינטראקטיביים מהמוזיאון לצד סרטוני הנחיה לבנייה ברוח MAKE של מוצגונים המדגימים את אותם תופעות ועקרונות מדעיים. [קישורים-] כדור מרחף, מנוף, משפט פיתגורס.

שם המוצג: כדור מרחף

תחום לימודי: מדע וטכנולוגיה (ציטוט מתוכנית הלימודים: תחום תוכן: מדעי החומר – כימיה, פיזיקה נושא משנה: כוחות ופעולתם על גופים)

קהל יעד: חטיבת ביניים

משך: 2 ש"ל

שם המוצג: מנוף

תחום לימודי: מדע וטכנולוגיה (ציטוט מתוכנית הלימודים: תחום תוכן: מדעי החומר – כימיה, פיזיקה נושא משנה: השפעת השימוש בכוחות על החברה ועל הסביבה)

קהל יעד: חטיבת ביניים

משך: 2 ש"ל

שם המוצג: משפט פיתגורס

תחום לימודי: מתמטיקה

קהל יעד: חטיבת ביניים

משך: 2 ש"ל

  • חוגים: חוג ברוח MAKE, לגילי 15-10, מהמגזר הכללי, מהמגזר החרדי ומהמגזר הערבי. עשרה מפגשים פרונטליים ומקוונים, סינכרוניים וא-סינכרוניים, המאפשרים לכל אחד ואחת למצוא את הזמן המתאים ללמידה. החוג שם דגש על עשייה ברוח MAKE: התלמידים והתלמידות לומדים על גוף האדם (ראייה, שמיעה, זיכרון, נפח ריאות ושיווי משקל), מתמודדים עם אתגרים הנדסיים ונעזרים בידע שצברו כדי ליישם פתרונות מתאימים. החוג מיועד לקבוצות מתואמות מראש.
  • MAKE בבית:
    אתגרים טכנולוגיים שמציעים רצף לימודי בין בית הספר לסביבת הבית, ומזמינים את כל בני המשפחה לחוויה לימודית מסקרנת ומאתגרת המבוססת על חומרים הזמינים בכל בית.

בלונוע – לגרום לכלי רכב לנוע בעזרת בלון

מפוחית – לבנות כלי נשיפה מחומרים פשוטים

טאומטרופ – להכין מנגנון אשליית ראייה