פעילות בית

חלב צבעוני

חלב צבעוני

מה צריך?

 

איך לבנות?

  1. שופכים את החלב אל הצלחת. (תמונה מס' 2)
  2. מטפטפים מעט צבע מאכל על החלב. אם יש מספר צבעים, מטפטפים אותם קרוב אחד לשני, אך שלא יעלו אחד על השני. (תמונה מס' 3)
  3. טובלים את קיסם האוזניים בסבון הכלים. (תמונה מס' 4)
  4. מניחים בעדינות את קצה הקיסם הטבול בסבון מעל הצבעים הנמצאים על פני החלב. (תמונה מס' 5)

 

מה קורה פה?

על פני החלב (כמו על פני כל נוזל אחר) נוצרת תופעה הנקראת "מתח פנים" בעקבות כוחות המשיכה שמפעילים חלקיקי הנוזל זה על זה, דבר הגורם להם להיצמד. מתח הפנים יוצר קרום דק ובלתי נראה בחלקו החיצוני של הנוזל. צבע המאכל אותו טפטפתם על החלב צף על גבי אותו הקרום. 

כאשר נגעתם בחלב עם מעט סבון כלים, סבון הכלים התפשט על פני הנוזל ויצר קרום חדש. צבעי המאכל על החלב מסייעים לראות את זה, כאשר הם "נדחפים" מטיפת הסבון, ובהדרגה מתפשט קרום חדש וצלול של סבון. קרום הסבון שקוף ואפשר לראות דרכו מחדש את צבעו המקורי של החלב, ללא צבעי המאכל שנדחפו לצדדים.

בנוסף אפר לראות כי בכל נגיעה של סבון הכלים בחלב נוצרת מעין מערבולת. תופעה זאת מתרחשת מכיוון שהחלב מכיל שומנים, אותם סבון הכלים מצליח להמיס, כאשר מולקולות הסבון והשומן נמשכות זו לזו. 

את תזוזת הצבעים אפשר לראות עד שהחלב כולו כבר מכוסה בקרום הסבון וכל מולקולות השומן הומסו.

 

ניסוי נוסף:

את מתח הפנים של הנוזל אפשר לראות גם בצורה הבאה:

ממלאים כוס או קערה קטנה במים. מניחים על גבי המים חתיכה קטנה של נייר סופג ומעליה מניחים אטב משרדי ממתכת. כעת, משקיעים בזהירות את הנייר הסופג אל התחתית (ניתן להיעזר בקיסם או שיפוד) ורואים איך האטב נשאר לצוף על פני המים ואינו שוקע, בגלל מתח הפנים. 

הנייר הסופג נועד לסייע בהנחת האטב על פני המים. נסו להניח את האטב בלעדיו ותראו שברוב המקרים מדובר במשימה קשה למדי. פעמים רבות האטב נכנס אל המים בצורה אנכית או שהאצבעות נוגעות במים וכך נשבר הקרום והאטב שוקע.